Știri rapide

Hotspot-uri de călătorie, în special pentru seniori

Dacă sunteți în vârstă de peste 60 de ani, probabil că vă faceți sau vă bucurați de o listă de călătorii. Este acel moment al vieții să te retragi, să încetinești din cursa șobolanilor și să te bucuri de a vizita locuri noi.

Cercetările efectuate de Aging In Place întocmesc o listă a țărilor OCDE și a celor mai mari și mai vizitate orașe din SUA. Apoi au clasat fiecare destinație în funcție de adecvarea ei pentru călătorii seniori, uitându-se la legăturile de transport public, oportunitățile de vizitare a obiectivelor turistice, vremea și hoteluri.

Cele mai bune 10 țări de vacanță pentru pensionari:

rangȚarăNumărul de galerii de artăNumărul de atracțiiPrecipitații medii anuale (mm)Investiții în transportul public% din hotelurile cu acces pentru scaune cu rotileScorul călătoriilor de pensionare/10
1Statele Unite6,996256,915715$ 116.3b46.859.14
2Australia1,15038,889534$ 21.7b50.899.04
3Canada1,31938,926537$ 9.8b38.058.49
4Italia1,290129,659832$ 10.6b44.78.08
5Spania47356,824636$ 6.2b507.83
6Germania52842,418700$ 27.2b37.047.68
7Regatul Unit2,09683,2391,220$ 25.2b36.737.68
8Franţa98578,254867$ 23.7b43.457.58
9Japonia2,340113,1651,668$ 45.9b21.96.82
10Turcia38714,765593$ 8.7b26.696.57

Pentru seniori, SUA este cea mai bună țară în care să călătorești, având un scor de 9.14 din 10 la toți factorii pe care i-am analizat. Statele Unite ale Americii au mai multe galerii de artă, zone naturale și sălbatice și atracții decât orice altă țară de pe lista noastră, oferind oportunități nesfârșite de lucruri de făcut în timpul vacanței.

 46.85% dintre hotelurile din Statele Unite sunt marcate ca fiind accesibile cu scaunul cu rotile pe Tripadvisor. Din toate țările pe care le-am analizat, doar Spania și Australia au un procent mai mare de hoteluri accesibile. Pentru pensionari, acest lucru indică dușuri, căzi de baie și camere mai mari de hotel mai accesibile pentru a se adapta restricțiilor de mobilitate.

Australia ocupă locul al doilea – cu 9.04 din 10 pentru călătoriile pensionarilor, conform criteriilor pe care le-am analizat. Australia are cel mai mare procent de hoteluri accesibile cu scaunul cu rotile din toate țările de pe lista noastră, la 50.89%, și cea mai mică cantitate de precipitații medii anuale.

Canada ocupă locul trei, cu 8.49 din 10 la toate criteriile. Cu o medie de 537 mm de precipitații pe an, Canada este una dintre cele mai uscate destinații de pe lista noastră, oferindu-vă cea mai bună șansă la o vacanță fără ploaie.

De asemenea, cercetarea detaliază cele mai bune destinații de călătorie în orașe din SUA:

rangOrașNumărul de galerii de artăNumărul de atracțiiPrecipitații medii anuale (mm)% din persoane care folosesc transportul public% din hotelurile cu acces pentru scaune cu rotileScorul călătoriilor de pensionare/10
1Las Vegas502,3281063.256.917.95
2San Francisco712,31258131.636.747.73
3Chicago722,3951,03826.245.387.35
4Los Angeles572,6453628.223.466.97
5New York2165,5431,25852.844.366.45
6Tucson517672692.941.876.41
7Austin331,1369212.955.566.33
7Seattle541,33299920.532.026.33
9Orlando171,5111,3072.975.286.07
9Portland371,1561,11111.447.866.07
11Albuquerque405272251.759.795.94

Las Vegas se clasează pe primul loc ca cel mai bun oraș pentru turiști pensionari – cu un scor de 7.95 din 10. În ciuda reputației sale ca loc de joacă suprem pentru viața de noapte și cazinouri, Sin City are oportunități nesfârșite pentru călătorii în vârstă. Las Vegas găzduiește mai multe galerii de artă, zone ale naturii și faunei sălbatice și atracții decât majoritatea celorlalte orașe de pe lista noastră.

San Francisco ocupă locul al doilea, cu un scor de 7.73 din 10. San Francisco are mai multe galerii de artă și zone de natură și viață sălbatică decât majoritatea orașelor pe care le-am privit, oferind opțiuni nesfârșite pentru vizitarea obiectivelor turistice și explorarea frumuseții naturale a orașului.

Chicago ocupă locul al treilea, cu un scor de 7.35 din 10. Cu mai multe galerii de artă și atracții decât majoritatea orașelor la care ne-am uitat, Chicago este unul dintre cele mai bune orașe pe care le-am uitat pentru vizitarea obiectivelor turistice și cultură. Chicago are, de asemenea, unul dintre cele mai utilizate sisteme de transport public din toate orașele din SUA pe care le-am analizat, cu 26.2% din toți navetiștii alegând să călătorească cu autobuzul, trenul sau transportul public.

Stiri conexe

Despre autor

editor

Editor-șef pentru eTurboNew este Linda Hohnholz. Ea are sediul la sediul central al eTN din Honolulu, Hawaii.

Lăsați un comentariu

Distribuie la...