Faceți clic aici pentru a afișa bannerele DVS. pe această pagină și plătiți numai pentru succes

Breaking News Travel Calatorii de afaceri Închirieri mașini masini Franţa Noutăți oameni Răspunzător Siguranţă Turism Turist Transport Știri de călătorie Trending Regatul Unit Statele Unite ale Americii

Cele mai subestimate și supraevaluate călătorii rutiere din lume

Cele mai subestimate și supraevaluate călătorii rutiere din lume
Cele mai subestimate și supraevaluate călătorii rutiere din lume
Compus de Harry Johnson

Mulți călători au visat de multe ori să se urce în mașină și să pornească pe Route 66 sau pe o altă călătorie epică.

Dar ce au de oferit unele dintre drumurile mai puțin parcurse?

Deși există mii de excursii grozave de care oamenii nu sunt conștienți, aceasta este doar o privire asupra unora dintre cele mai populare.

Top 10 cele mai subestimate călătorii rutiere 

rangRoad TripȚară% din recenzii „bune”.Volumul anual de căutareScor general /10
1Traseul de coastă CausewayRegatul Unit98.1%23,7009.19
2Route des CrêtesFranţa98.5%131,2008.27
3Foothills ParkwayStatele Unite97.5%68,7008.17
3Valea LamarStatele Unite97.4%68,0008.17
5Drumul Trail RidgeStatele Unite98.6%156,4007.86
6Autostrada BeartoothStatele Unite98.2%142,3007.66
7Traseul NapoleonFranţa100.0%270,2007.45
7San Juan SkywayStatele Unite95.7%24,7807.45
7Autostrada NeedlesStatele Unite97.9%140,5007.45
10Pasul Marelui Sf. BernardItalia96.4%82,8007.25

1. Causeway Coastal Route, Regatul Unit

% recenzii „bune”: 98.1%

Volumul anual de căutare: 23,700

Coasta Causeway din Irlanda de Nord este unul dintre cele mai accidentate și mai crude locuri de frumusețe din Marea Britanie. Una dintre cele mai bune moduri de a experimenta coasta este pe această călătorie pitorească de la Belfast la Derry. În ciuda faptului că 98.1% dintre recenziile Tripadvisor ale călătoriei au fost pozitive, călătoria rutieră a avut doar 23,700 de căutări în ultimele 12 luni.

Pentru a pune asta în perspectivă, celebra călătorie Route 66 a avut peste 6.5 milioane de căutări în aceeași perioadă. Acest lucru este surprinzător având în vedere faima Causeway Coastal Route. Călătoria include multe locuri populare, cum ar fi Glens of Antrim, precum și locații de filmare binecunoscute din Game of Thrones.

2. Route des Crêtes, Franța

% recenzii „bune”: 98.5%

Volumul anual de căutare: 131,200

Un alt traseu mai puțin cunoscut este Route des Crêtes din estul Franței Munților Vosges. Traseul merge de la Sainte-Marie-aux-Mines la Cernay, prin Parcul Naturel Régional des Ballons des Vosges, ajungand la o altitudine de peste 950m. În ciuda priveliștilor uimitoare și a recenziilor grozave de la cei care au condus-o, această călătorie a fost căutată de doar 131,200 de ori în ultimul an.

3. Foothills Parkway, Statele Unite ale Americii

% recenzii „bune”: 97.5%

Volumul anual de căutare: 68,700

Sunt 2 drumuri care sunt la egalitate pe locul trei, ambele in SUA. Primul este Foothills Parkway din Tennessee. După cum sugerează și numele, drumul se întinde de la poalele Munților Marilor Fumoși și merge până în Valea Tennessee. Traseul oferă vederi spectaculoase ale ambelor și, de fapt, este încă în construcție, noi porțiuni fiind adăugate constant.

3. Valea Lamar, Statele Unite

% recenzii „bune”: 97.4%

Volumul anual de căutare: 68,000

Situată în colțul de nord-est al Parcului Național Yellowstone, Valea Lamar oferă unele dintre cele mai impresionante peisaje din țară. În ciuda acestui fapt, traseul a văzut doar 68,000 de oameni căutându-l în ultimul an.

Zona este adesea denumită „Serengetiul Americii”, cu o mulțime de specii sălbatice de observat, cum ar fi lupi, bizoni, pronghorn, bursuci, urși și multe altele.

Cele mai subestimate călătorii rutiere din lume 

1. Nandi Hills, India

% recenzii „bune”: 81.7%

Volumul anual de căutare: 1.96 milioane

Pe de altă parte, Nandi Hills din India este încoronată cea mai supraevaluată călătorie rutieră. Raportul său de 81.7% recenzii pozitive este încă un scor bun. Dar având în vedere că călătoria a fost căutată de aproape 2 milioane de ori într-un an, te-ai aștepta la evaluări puțin mai pozitive.

Traseul este o excursie populară, dar această popularitate a făcut ca zona să devină supraaglomerată și comercializată în ochii unora.

2. Route 66, Statele Unite ale Americii

% recenzii „bune”: 89.1%

Volumul anual de căutare: 6.52 milioane

Fiind probabil cea mai faimoasă călătorie rutieră din lume, ar fi întotdeauna dificil pentru celebru Calea 66 pentru a fi pe deplin la înălțimea hype-ului. Ruta a primit peste 6.5 milioane de căutări anuale anul trecut, mult mai mult decât orice altă rută.

Dar, în ciuda multor aspecte pozitive, Route 66 este o călătorie foarte lungă, cu o mare parte din ea transportând peisaje foarte plat și neremarcabile. O mare parte a autostrăzii este un drum simplu cu 2 benzi, care este prost întreținut pe alocuri. Acest lucru poate explica de ce traseul a primit mai puține recenzii pozitive decât alte călătorii rutiere analizate.

3. Drum spre Hana, Maui, Hawaii, Statele Unite

% recenzii „bune”: 83.4%

Volumul anual de căutare: 801,500

Un alt drum binecunoscut care nu a reușit să convingă unii vizitatori este Drumul spre Hana, în Maui, Hawaii. Drumul spre Hana este o călătorie epică, care se întinde pe 64.4 mile de-a lungul coastei. Cu toate acestea, recenziile susțin că unele dintre atracții nu sunt atât de spectaculoase pe cât ați spera.

Stiri conexe

Despre autor

Harry Johnson

Harry Johnson a fost editorul de sarcini pentru eTurboNews de mai mult de 20 de ani. Locuiește în Honolulu, Hawaii și este originar din Europa. Îi place să scrie și să acopere știrile.

Lăsați un comentariu

Distribuie la...