O mare victorie pentru Real Madrid în capitala sârbă

DSC_1757
DSC_1757

Real Madrid a devenit echipa campioană a palpitantului turcesc Airlines EuroLeague Final Four 2018, după o victorie decisivă de 85-80 asupra rivalului său Fenerbahçe Doğuș Istanbul la Štark Arena din Belgrad. Această victorie înseamnă și 10th Campionatul EuroLeague al reprezentantului Spaniei.

Final Four-ul s-a confruntat cap la cap în cel mai înalt nivel al campionatului de baschet din Europa în weekendul de pe Štark Arena, cea mai mare arenă interioară din Serbia. Și noul campion Real Madrid a fost încoronat ca învingător duminică, 20 mai, în etapa finală a Turkish Airlines EuroLeague.

Vineri seara au avut loc primele jocuri din Final Four. Campionii actuali Fenerbahçe Doğuș Istanbul și Žalgiris Kaunas au jucat semifinalul inițial al turneului din acest an la ora 18.00 (ora locală), urmat de CSKA Moscova și Real Madrid la ora 21.00. Echipele care au pierdut aceste meciuri, Žalgiris Kaunas și CSKA Moscova s-au confruntat apoi pentru jocul de pe locul trei până astăzi, la ora 17.00, cu jocul de campionat între Fenerbahçe Doğuș Istanbul și Real Madrid la ora 20.00.

DSC 1879 | eTurboNews | eTN DSC 1800 | eTurboNews | eTN DSC 1756 | eTurboNews | eTN

În timp ce Žalgiris Kaunas a câștigat pe locul trei jocul 77-79 împotriva CSKA Moscovei după primul joc de astăzi, Real Madrid a câștigat o victorie decisivă de 85-80 asupra rivalului său Fenerbahçe Doğus Istanbul la finalul jocului de campionat la Štark Arena din Belgrad. Campioana a câștigat meciul după ce a înregistrat următoarele rezultate;

Ø Prima perioada; FB 17-21 RM

Ø A doua perioadă; FB 40-38 RM

Ø A treia perioadă; FB 55-63 RM

Ø Perioada a patra; FB 80-85 RM

Fiind punctul central al companiei Turkish Airlines, în Final Four 2017, Istanbul a jucat de două ori gazda campionatului, iar în Final Four 2018, capitala Serbiei a fost bine plasată pentru a-i întâmpina pe cei mai buni din baschet. Seara a culminat cu ridicarea triumfătoare a Real Madridului râvnit trofeul Turkish Airlines EuroLeague 2018, înveselit de mulțimi și transmis de peste 32 de radiodifuzori în peste 175 de țări.

Domnul Ilker Aycı, președintele consiliului de administrație și Comitetul executiv al Turkish Airlines, a comentat interesanta finală dintre Fenerbahçe Doğuș Istanbul și Real Madrid; „Belgradul a oferit un fundal spectaculos pentru o nouă palpitantă finală a EuroLeague Turkish Airlines, aici pentru prima dată în capitala sârbă. În calitate de Turkish Airlines, am dori să mulțumim Belgradului pentru ospitalitatea caldă care a arătat în ultimele trei zile. Final Four-ul a concurat în cel mai proeminent și cel mai înalt campionat de baschet din Europa cu sportivitate și energie clare. Felicitări sincere ultimului campion Real Madrid și rivalului său de succes Fenerbahce Dogus Istanbul, care au transformat acest ultim joc într-un festin incitant. ”

La ceremonia de decernare a premiilor de la Palatul Serbiei din 19 mai, au fost anunțate cinci dintre cele mai mari vedete din competiția 2017-18; Nick Calathes de la Panathinaikos Superfoods Athens, Nando De Colo de la CSKA Moscova, Luka Doncic de la Real Madrid, Tornike Shengelia de la KIROLBET Baskonia Vitoria Gasteiz și Jan Vesely de la Fenerbahce Dogus Istanbul. În plus, EuroLeague MVP, Luka Doncic, de la Real Madrid, a fost distins cu 1.000.000 Miles & Smiles Travel mile de la avantajosul FFP al Turkish Airlines.

Fiind sponsorizat de Turkish Airlines, singura companie aeriană care zboară către mai multe țări și destinații internaționale din lume, campionatul Final Four a oferit din nou iubitorilor de sport în jurul unui alt mediu și experiență unică. În adevăratul spirit al Turkish Airlines, activități „încântătoare de diferite” au fost efectuate de echipe de la Turkish Airlines și EuroLeague. Aceasta a fost, de asemenea, o oportunitate de a continua cu inițiativele realizate de OneTeam, programul EuroLeague de responsabilitate socială corporativă, care a fost creat cu sprijinul companiei aeriene de transport aerian pavilion turc în 2012.

EuroLeague Basketball a fost înființat în 2000 ca cea mai importantă competiție de baschet din Europa, în 2010, Turkish Airlines a devenit sponsorul titlului oficial al campionatului, precum și sponsorul turului final. Angajamentul Turkish Airlines față de joc continuă, iar sponsorizarea EuroLeague Basketball va continua să se desfășoare încă doi ani până în 2020.